گاو زرد جرسی

شیر ارگانیک

شیرتنها ماده شناخته شده ی طبیعی است که می تواند تمامی نیازهای طبیعی بدن را بطور کامل ومتعادل تامین کند .به علت هضم آسان همواره دررژیم غذائی بیماران قرار داشته ومصرف روزانه آن در برنامه غذایی اغلب افراد توصیه می شود.

ترکیبات عمده ی شیر :آب ،چربی ،پروتئین ،لاکتوز (قند شیر) ،سدیم ،پتاسیم ،منیزیوم ،فسفر ،زینک ، سلنیوم ،رتینول،کاروتن ،ویتامین E،ویتامین B6 ،ویتامین B12 ،ویتامین C ، تیامین ،ریبوفلاوین ،نیاسین ،ید ،فولات (فولیک اسید) ،اسید پانتوتنیک ،بیوتین ،کلسیم.

لبنیات ارگانیک

سرانه مصرف محصولات لبنی در ایران ۴/۱ سرانه مصرف در اروپا است لذا توان مقاومتی اغلب کودکان در برابر عوامل بیماری زا پایین

است.میزان لازم مصرف شیر و لبنیات (هر واحد یک لیوان شیر ،یک لیوان سر خالی ماست ،یک قوطی کبریت پنیر ) .

کودکان بالای یک سال یک واحد در روز ، تا هفت سال ۵/۱ واحد در روز ، ۷ تا ۱۲ سال ۲ واحد،دختران در سن بلوغ ۵/۲ واحد،

پسرها در سن بلوغ و افراد بالغ ۳ واحد ، زنان باردار سه ماهه دوم ۴ واحد سه ماه سوم ۵ واحد ،اگر دو قلو باشند ۶ واحد ، سالمندان حداقل ۳ واحد با احتیاط.

عملیات کارخانه پس از شیر دوشی:

– پاستوریزاسیون (Pasteurization) عبارت است از حرارت دادن به شیر در دمای ۷۱ تا۷۴ درجه سانتی گراد به مدت ۴۰ ثانیه و یا ۸۵ درجه ۱۵ تا ۲۰ ثانیه برای از بین بردن میکروبهای بیماری زا و کاهش بار میکروبی با مدت ماندگاری ۳ تا ۴ روز.

– استریلیزاسیون (Esterilizacion) : عبارت است از حرارت دادن شیر در دمای ۱۱۰ تا۱۲۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه ویا دمای ۱۳۵ تا۱۵۰ درجه به مدت چند ثانیه برای از بین بردن تمام میکروبهای بیماری زا و غیر آن با مدت ماندگاری ۴ تا ۶ ماه بدون نیاز به حفظ زنجیره سرد اما وقتی پاکت باز شود باید در یخچال نگهداری شده و طی ۳ تا ۴ روز مصرف شود .

– هموژنیزاسیون (Homogenization ) :عبارت است از شکستن مکانیکی گلبولهای چربی و توزیع در تمام شیر .آنزیم متصل به چربی شیر بنام زانتین اکسید آزاد شده و پس از مصرف شیر به دیواره روده نفوذ می کند و به جریان خون وارد می شود . این آنزیم می تواند به قلب و عروق آسیب رسانده وتولید زخم کند .بدن انسان برای مقابله ، کلسترول را در جریان خون رها می کند تا به عنوان سد محافظی در مناطق آسیب دیده قرار گیرد .در نتیجه رسوب کلسترول در این مناطق تصلب شرائین ایجاد می شود این مشکل در اثر مصرف شیر غیر هموژنیزه بوجود می آید چرا که این آنزیم بدون اینکه جذب شود از بدن دفع می گردد.

– به طور طبیعی حساسیت به قند شیر (لاکتوز) در برخی وجود دارد آن هم به خاطر عدم ترشح آنزیم لاکتاز در روده انسان .لذا شیر هضم نشده در دستگاه گوارش باقی می ماند و توسط باکتریهای روده بزرگ تخمیر می شود و در لوله گوارش گاز واسید تولید می کند و دل درد و تهوع ایجاد می کند.پس بهتر است:

– از شیر بدون لاکتوز استفاده شود.

-از فراورده های شیری (ماست،پنیر،کره،دوغ) استفاده شود.