معرفی تعدادی از نگهدارنده ها وعوارض آنها

حسب اظهارات #علم_تغذیه و طب هاریسونی وشیمیایی:
اسامی زیر برخی از مواد نگهدارنده رایج میباشد که در صنایع غذایی ودارویی اعم از شربت های دارویی، آبمیوه ها.نوشابه هاو … مورد استفاده قرار میگیرد.
بنزوات سدیم،نیترات سدیم ،#نیتریت سدیم، #سولفیت ها،#دی_اکسید_گوگرد، سدیم بی سولفات و پتاسیم بی سولفات ، #فرمالدئید،#گلوتارالدئید و اتانول
ناتامایسین ،نایسین ،سوربات پتاسیم ، ، دی استات سدیم ، متابی سولفیت سدیم ، متابی سولفیت سدیم.
تحقیقات نشان می‌دهد که ماده‌ای به نام نیترات بعد از خوردن در معده تبدیل به نیتروزامین می‌شود که ماده‌ای سرطانزاست و در اکثر غذاهایی که دارای مواد افزودنی نگهدارنده هستند به کار برده می‌شود.
مواد نگهدارنده در لوازم آرایشی بهداشتی اعم از صابونها،شامپوها،رژ لب و…بسیار خطرناک است.
این مواد به راحتی از طریق پوست جذب میشوند وعوارض بسیار خطرناکی دارند.
مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید:
دنبال کردن پارابن ها، کار دشواری است زیرا آنها با نام های بسیاری وجود دارند .
بنابراین اول برچسب را بررسی کنید. درلیست مواد تشکیل دهنده به دنبال یکی از این اصطلاحات باشید: #متیل_پارابن، #اتیل_پارابن، #پروپیل_پارابن، بوتیل پارابن،بنزیل پاراهیدروکسی بنزوییک اسید، متیل پاراهیدروکسیبنزوییک اسید، اتیل پاراهیدروکسی بنزوییک اسید، پروپیلپاراهیدروکسی بنزوییک اسید، بوتیل پاراهیدروکسی بنزوییکاسید، پاراهیدروکسی بنزوییک اسید و پاراهیدروکسی بنزوات.
همه اینها اشکال مختلف #پارابن هستند.
شرکت های آرایشی طبق قانون ، ملزم به لیست کردن مواد تشکیل دهنده شان روی برچسب های محصولاتشان هستند.
تنها عطرهاازاین کار معاف هستند.
پارابن ها ( parabens ):
بعنوان نگهدارنده در برخی از غذاها، داروها و محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. برخی از انواع پارابن ها شامل اتیل، متیل، پروپیل، بوتیل پارابن همچنین بنزوات سدیم است.
در برخی از کرم های ضدآفتاب و شامپوها که حاوی پارابن هستند موارد درماتیت های ومشکلات پوستی تماسی شدید گزارش شده که علایم آن شامل قرمزی، تورم و التهاب پوست است.
از جمله عوارض خطرناک مواد نگهدارنده پارابن ،سرطانزا بودن آن است.
نیترات ها و نیتریت ها:
بعنوان نگهدارنده بخصوص در فرآورده های گوشتی (گوشت و آبزیان بسته بندی، سوسیس و کالباس و …) استفاده می شوند و از مسمومیت کشنده بوتولیسم جلوگیری می کنند موجب بهبود طعم و رنگ می شوند اما سرطان زایی نیتریت اثبات شده ،مصرف این مواد همچنین موجب بروز سردرد و کهیر در برخی افراد میشوند.
تحقیقات نشان می‌دهد که ماده‌ای به نام نیترات بعد از خوردن در معده تبدیل به نیتروزامین می‌شود که ماده‌ای سرطانزاست و در اکثر غذاهایی که دارای مواد افزودنی نگهدارنده هستند به کار برده می‌شود
در حالی که نیترات ها و نیتریت ها که سال ها در صنایع غذائی برای جلوگیری از فساد موادغذائی و تولید رنگ به کار می رفتند، از ۱۹۶۰ به دنبال مسمومیت کبدی حیوانات اهلی تغذیه شده با پودرماهی کنسروشدهٔ محتوی مقدار زیادی نیتریت سدیم، خطر استفاده از این مواد آشکار شد.
در ۱۹۷۰، سازمان غذا و داروی آمریکا در تلاش بود استفاده از نیتریت در فرآورده ها را ممنوع کند که به دلایلی مختلفی امکان پذیر نشد ومتاسفانه اکنون این ترکیب به صورت قانونی استفاده می شود.
#نیتریت ها به علت فعالیت شیمیائی #موادسمی و خطرناکی هستند که در سنتز نیتروزآمین ها شرکت دارند.
با توجه به خطرات سرطان زائی نیتروزآمین ها، تحقیقات بسیاری دربارهٔ کاربرد و مقدار نیترات و نیتریت مصرفی در موادغذائی انجام شده است.
این بررسی ها نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد از ۳۰۰ ترکیب نیتروز آزمایش شده در حیوانات آزمایشگاهی باعث بروز سرطان شده اند.

#بنزوات ( Benzoates ):
بعنوان نگهدارنده در ترکیب برخی از محصولات مثل انواع کیک و کلوچه، غلات، سس ها، آبنبات، #کره_گیاهی (مارگارین) و برخی از روغن ها استفاده می شوند.
♦دقت کنید: تنها راه جلوگیری از عوارض مصرف این مواد اجتناب از مصرف آنهاست.
#بنزوات_سدیم و #بنزوات_پتاسیم در ترکیب با #اسید_آسکوربیک (#ویتامین_ث، E۳۰۰) تولید بنزن می‌کنند، که یک سرطان‌زای شناخته‌شده است.

#بیوتروریسم #بیوتروریسم #تراریخته #محصولات_تراریخته #سبک_زندگی #غذای_دستکاری_ژنتیکی #ترور_بیولوژیک #سلاح_بیولوژیک #تغذیه_سالم #ارگانیک #غذای_ارگانیک
خوراک پاک، پاسداشت شعور ایرانی.

@sunttco