حقایق تغذیه ای محصول های ارگانیک

تحقیقات و مطالعات زیادی در جهان بر خواص غذایی محصولات و فراورده‌های ارگانیک صورت گرفته و ویژگی‌های مثبت و قابل توجهی برای این محصولات معرفی شده که نمی‌توان به سادگی از کنار آنها گذشت. محصولات ارگانیک در شرایط کاملا طبیعی تولید می‌شوند و هیچ نوع ماده شیمیایی در روند تولیدشان استفاده نمی‌شود.

    1.  مصرف سبزی‌ها و میوه‌های ارگانیک در درازمدت تاثیرات زیادی در کیفیت زندگی و حفظ نشاط و سلامت انسان دارند.
    1.  میزان ریزمغذی‌ها و اسیدهای چرب مورد نیاز بدن این محصولات بیشتر است.
    1.  روند تولید و تهیه این محصولات در مقایسه با محصولات دیگر کمتر باعث آلودگی و تخریب محیط‌زیست می‌شود و این مسئله در دراز مدت تاثیر زیادی بر حفظ سلامت و تندرستی انسان دارد.

شیر

شیرتنها ماده شناخته شده ی طبیعی است که می تواند تمامی نیازهای طبیعی بدن را بطور کامل ومتعادل تامین کند. به علت هضم آسان همواره دررژیم غذائی بیماران قرار داشته و مصرف روزانه آن در برنامه غذایی اغلب افراد توصیه می شود.

ترکیبات عمده ی شیر: آب، چربی، پروتئین، لاکتوز (قند شیر)، سدیم، پتاسیم، منیزیوم، فسفر، زینک، سلنیوم، رتینول، کاروتن، ویتامین E، ویتامین B6، ویتامین B12، ویتامین C، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، ید، فولات (فولیک اسید)، اسید پانتوتنیک، بیوتین، کلسیم.

یک لیوان شیر (۲۴۰ میلی لیتر ) :

شیر کم چرب —-۱۰۲ کیلو کالری انرژی دارد.

شیر معمولی—-۱۲۰ کیلو کالری انرژی دارد.

شیر پر چرب—-۱۵۰ کیلو کالری انرژی دارد.

پنیر

 مایه اولیه همه پنیر ها شیر است. تفاوت در چدار، گودا ،کپک، سنتی، سفید و لیقوان بستگی دارد به روش تولید یعنی دلمه کردن، آبگیری و رساندن پنیر.

عاملی که سبب نرمی یا سفتی پنیر می شود آب موجود در پنیر است، هر چه میزان آبگیری از لخته پایین تر باشد، پنیر بافت نرم تری پیدا می کند. پنیر نرم تر کلسیم کمتری از پنیرهای سفت دارد. لذا بهتر است بافت سخت یا نیمه سخت درشته و کم نمک باشد. قبل از مصرف بریدهای از آن را با آب سرد یا گرم شستهیا تمام آن را در آب نمک یا آب پنیر نگه دارید. تا از هر دو نوع پروتئین آن استفاده کنید.

در دوره استراحت یعنی رسیدن پنیر، یکسری فعل و انفعالات در پنیر ایجاد می شود و مواد آروماتیک (طعم زاومعطر) که به بهبود عطر و مزه پنیر کمک میکند نیز فعال می شود.

سیر سریع آلوده شده و بار میکروبی آن سریعا افزایش پیدا می کند و طی مسیری که باید از دامداری تا کارخانه تولید کننده ی لبنیات طی شود ممکن است این بار میکروبی آنقدر افزایش یابد که کارخانه دریافت کننده ی شیر با انجام چند تست ساده از دریافت آن سر باز زند.

کره

یک قاشق غذاخوری کره حاوی :

کره گاو معمولی کره گاو جرسی
کالری ۷۵۰ حدود ۹۷۰
آب %۱۶ حدود ۱۴-۰۱۶%
پروتئین ۰/۹ حدود ۱۳/۵
کربوهیدرات ۰/۱ حدود ۰/۱.۵
چربی ۸۱/۱ حدود ۸۷
اشباع شده ۵۱/۲۷ حدود ۵۴
اشباع نشده ۲۱/۰۲ حدود ۳۲
امگا ۳ ۰/۳۲ حدود ۰/۴۴
امگا ۶ ۲/۱۷ حدود ۲/۰۴
چربی ترانس ۳/۲۸ حدود ۳/۰۳

ماست

ماست ساده کم چرب

ماست ساده معمولی ماست میوه ای ماست چربی
کالری ۶۱ ۶۳ ۹۵

۹۷

آب

۸۵ % ۸۸ % ۷۵ % ۸۶ %
پروتئین ۳/۵ گرم ۵/۳ گرم ۴/۴ گرم

۹/۲ گرم

کربوهیدرات

۴/۷ گرم ۷ گرم ۱۹ گرم ۴/۵ گرم
قند ۴/۷ گرم ۷ گرم ۱۹ گرم

۴/۵ گرم

فیبر

۰ ۰ ۰ ۰
چربی ۴ – ۱/۶ گرم ۳/۳ گرم ۰/۲ گرم

۴/۷ گرم

امگا ۳

۰/۰۱ گرم ۰/۰۳ گرم ۰/۰۱ گرم ۰/۰۳ گرم
امگا ۶ ۰/۰۳ گرم ۰/۰۷ گرم ۰/۰۱ گرم

۰/۰۹ گرم

دوغ

گاو معمولی گاو زرد جرسی
پروتئین ۲- ۱/۵ % ۳/۵ %
چربی ۱ % ۱/۷ %
کلسیم ۰/۶ % ۰/۹ %